Historia - Szkoła Podstawowa nr 29 w Lublinie

Czyli za co kochamy 29-tą...!

1 września, jaki rozpoczynał pierwszy rok szkolny w Naszej Szkole przypadł w 1961 roku... dość dawno temu. Szkoła powstała na osiedlu im. Adama Mickiewicza w połowie (już minionego!) XX wieku. Patronem "29-tej" obrano narodowego wieszcza Adama Mickiewicza, którego słowa przyznające młodości "orlą potęgę" dodają wszystkim w Naszej Szkole dużo siły do pracy i pogody ducha w życiu. Pomimo, że szkoła pochodzi z ubiegłego wieku, nie jest zabytkiem i nie w tym rzecz. Ważne są długie tradycje Szkoły, wspomnienia pozostawione w niej przez odchodzących co roku z żalem Absolwentów. Wszystkie wspomnienia związane ze Szkołą są ważne i piękne i te małe, i wielkie. Kto nie czekał na rodziców "pod zegarem"? Kto nie chciał wyręczyć Pani Woźnej w zadzwonieniu dzwonkiem, oznajmiając całej Szkole koniec przerwy? Kto nie biegał do świetlicy po pyszny chlebek przywracający siły po koniec dnia w Szkole? Kto nie szedł spragniony do stołówki szkolnej, sprawdzić, czy jest jeszcze kompot? To rzeczy małe, a bywały i rzeczy wielkie... czerwone paski na świadectwach, wypracowane w pocie czoła, nagrody za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce, za udział i sukcesy odnoszone w konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Były sukcesy sportowe, czasem posiniaczone nogi, a potem dumne spojrzenia na pamiątkowe puchary i fotografie mistrzów.
W Naszej Szkole ludzie są dobrzy i pogodni - Nauczyciele i Uczniowie. Oczywiście ideałów nie ma, ale staramy się by było nam w Szkole jak najlepiej!
Wymienię ludzi, którzy przez lata dowodzili tym żywym organizmem, jakim jest Nasza "29-ta", za co do dziś ich wspominamy i za co im serdecznie dziękujemy!

Wiesław Pisarski, zarządzał Szkołą w latach 1961 – 1968

Danuta Turska, zarządzała Szkołą w latach 1968 – 1972

Henryk Saba, zarządzał Szkołą w latach 1972 – 1985

Alina Mądrakiewicz, zarządzała Szkołą w latach 1985 – 1989

Zofia Kunicka, zarządzała Szkołą w latach 1989 - 1991

Mirosława Pietruszewska, zarządzała Szkołą w latach 1991-2006

Marek Woźniak, zarządzał Szkołą w latach 2006 - 2020

• Pan Dyrektor

Jerzy Jarosiński, zarządza Szkołą od 1 września 2020 roku.