ul. Wajdeloty 1, 20-604 Lublin, tel./fax. 81 525-21-23, email: poczta@sp29.lublin.eu

Kółko origami

 

Dlaczego origami?

Wszystko zaczęło się od kursu poprowadzonego dawno temu przez p. Dorotę Dziamską - poznańską nauczycielkę i równocześnie założycielkę Polskiego Centrum Origami, organizatorkę Ogólnopolskich Konferencji Origami, licznych kursów i warsztatów dla nauczycieli, autorkę książek i niezwykle nowatorskiego programu nauczania początkowego opartego na metodach origami. To wtedy dowiedziałam się, jak fantastycznie można bawić się z dziećmi papierem, oraz że origami  pobudza układ nerwowy, integrując w czasie składania pracę obu półkul mózgowych. Składając papier z dzieckiem mam świadomość, że odbiera ono wrażenia za pomocą kilku zmysłów równocześnie (dotyk, wzrok, słuch). Składanie papieru sprzyja współpracy między zmysłami.

 I tak powoli, nieśmiało zaczęło się… A co?

Ja zaczęłam się szkolić, doskonalić, wyjeżdżać na Ogólnopolskie Warsztaty do Warszawy, chodzić na zajęcia PCO oddziału lubelskiego, aż wreszcie poczułam potrzebę podzielenia się swymi zainteresowaniami z uczniami. Najpierw było to kilka prac podczas zajęć, a potem powstało kółko. Kółko prowadzę od 3 lat przede wszystkim dla swojej klasy i dla chętnych uczniów lubiących składać papier.

Co to jest origami?

ORIGAMI jest sztuką składania papieru, pochodzącą z Dalekiego Wschodu uczącą, w jaki sposób ze składanej kartki papieru, bez przecinania jej czy klejenia, wydobyć kształty zwierząt, kwiaty, ozdoby, czy inne figury geometryczne.

Powstała w Japonii nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów ORI- zginać i KAMI - papier. Przy składaniu papieru należy zachować spokój, dokładność i cierpliwość. Te cechy są ważne w pracy z dziećmi i warto tego uczyć.

Patrząc na dzieci podczas procesu składania papieru, słuchając ich wypowiedzi, często emocjonalnych i spontanicznych, szybko można się zorientować, iż origami staje się przydatnym narzędziem integracji, szczególnie na poziomie edukacji elementarnej. Dlatego konstruowania papierowych form nie należy traktować jedynie jako aktywności czysto plastycznej czy technicznej. Rozsypane na ławce kwadraty czy koła w różnych kolorach i wielkościach to teren badawczy dla dziecka, które porównuje, przelicza, przekształca, bardzo często opowiada o tym, co robi. Ponieważ proces uczenia się wymaga zarówno zaangażowania intelektualnego, emocjonalnego, jak i ruchu, który wspomaga pracę mózgu, origami staje się niezwykle cennym narzędziem integrującym wszelkie doświadczenia zmysłowe dziecka, zbierane systematycznie podczas każdej zabawy z papierową składanką.

W nauczaniu zintegrowanym czynności związane z konstruowaniem papierowej formy tworzą ciąg sytuacji dydaktycznych, realizując treści z zakresu wszystkich edukacji.

 

Podstawowe zasady rządzące sztuką origami klasycznego.

1. Główną zasadą jest zaginanie papieru wzdłuż prostych linii, we wszystkich kierunkach

  i symetryczne nakładanie na siebie powstałych płaszczyzn.

2. Wyjściową formę stanowi kwadratowa kartka papieru.

3. Nie trzeba używać specjalnego papieru, może to być papier do wycinanek, kolorowy papier  pakowy itp.

4. Figury należy składać na gładkiej i równej powierzchni.

5. Krawędzie zgięcia powinny być ostre.

6. Zawsze należy zaczynać od formy podstawowej dla danej figury.

7. Poszczególne etapy składania wynikają z poprzednich, a więc nie mogą być wykonane w  oderwaniu od siebie.

8. Nie należy śpieszyć się składając papier, lepiej to zrobić wolno i dokładnie, ale pewnie.

9. Dobrze jest ćwiczyć na różnych modelach, bo nikt nie składa dobrze modeli origami

 za pierwszym razem.

10. Złożony model warto włożyć do swojego archiwum, jako wzór, który przypomni  kolejność czynności.

 

Korzyści wynikające ze stosowania origami w pracy z dziećmi.

 

Sztuka ta w pracy z dziećmi pełni funkcję: diagnostyczną (między innymi stanowi informację o poziomie sprawności manualnej dziecka), terapeutyczną (posiada szeroki walor uspokajający i wyciszający dzieci nadpobudliwe, działa relaksująco i dowartościowuje dzieci), stymulującą rozwój psychofizyczny, emocjonalny i społeczny. Podczas składania dziecko uruchamia zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Ręce dzieci, stają się coraz bardziej wrażliwe i sprawne. W trakcie składania dzieci podejmują wysiłek, charakteryzujący się dużą koncentracją uwagi (poszczególne czynności muszą być wykonane w ściśle określonej kolejności), zapamiętują kolory, kształty, sposoby zgięć łatwiejsze i trudniejsze, same odkrywają nowe kombinacje.

Dobre nastawienie dzieci do pracy rozbudza w nich ciekawość otaczającego je świata, wzbogaca ich zainteresowania, pobudza ich inwencję twórczą. Dzieci rozpoczynają pracę od prostych złożeń, przechodząc do trudniejszych, pracują w indywidualnym tempie. Origami doskonali prawidłowe i dokładne wykonywanie czynności, wdraża do ładu i porządku, współpracy i wzajemnej pomocy, rozwija wytrwałość i cierpliwość. Dziecko zawsze może liczyć na pomoc nauczyciela, który kilkakrotnie powtórzy wszystkie ruchy lub udzieli pomocy przez wykonanie trudnego przejścia do kolejnej fazy składania papieru. Nauczyciel pełni funkcję doradcy i pomocnika. Reasumując zajęcia origami rozwijają u dzieci: sprawność manualną i motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację i podzielność uwagi, wyobraźnię przestrzenną, myślenie twórcze i konstrukcyjne, myślenie logiczne, spostrzegawczość, czynność słuchania, umiejętność komunikowania się.Ułatwiają zapamiętywanie, uczą dokładności, precyzji i dyscypliny; stwarzają możliwość odniesienia sukcesu, dowartościowują dziecko, działają relaksująco i uspokajająco. Uczą współpracy w grupie, przestrzegania przyjętych zasad i reguł...

Dlatego warto propagować orgiami wśród szerszych kręgów.

 

Po co orgiami w szkole?

 

Prace wykonane przez uczniów ozdabiają naszą salę, ale również korytarze naszej szkoły. Poza tym stroiki i kartki wykonane na kółku orgiami były wręczane ludziom starszym, chorym podczas ich odwiedzin przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Te nasze odwiedziny i prezenciki sprawiały zawsze wiele radości i wyciskały łzy z oczu .

 

 

 

 

Zapraszamy do galerii.